logo
  1. ALDI
  2. Deals
  3. Valid until 06/10/2026
ADVERTISEMENT

ALDI sales

Valid from 30 September 2026 to 6 October 2026

ADVERTISEMENT
SpecialBuys™ Grill thrills - Catalogue valid from 30 September to 6 October 2026 - page 21
previousnext
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Weekly Deals at ALDI: Festive Treats and Pantry Staples for Less

Get ready to stock up on delicious goodies and everyday essentials with ALDI's latest weekly specials, running from September 30th to October 6th in Australia. This week's flyer is brimming with fantastic savings on a range of products, perfect for filling your pantry and delighting your taste buds. From festive baked goods to essential household items, ALDI is your go-to for smart grocery shopping. Don't miss out on these limited-time offers – grab these deals while they last!

Festive Delights

Get into the spirit of the season with ALDI's tempting array of festive treats. Perfect for sharing with loved ones or enjoying a quiet moment, these sweet savings won't be around for long.

  • Mantovani Panettone 900g – now $9.99 each (save $9.99 on traditional fruitcake) A classic Italian Christmas cake, perfect for gifting or enjoying with coffee.
  • Mantovani Panettone 100g – now $3.99 each (save $3.99 on chocolate chip or traditional fruit) Smaller, individual portions of this delightful festive bread.
  • Festive Selection Red Christmas Cake 90g – now $1.99 each (was $2.21 per 100g) Individually wrapped portions of rich, fruit-laden Christmas cake.
  • Elegance Wafer Rolls 350g – now $4.49 each (save $1.28 per 100g on vanilla, chocolate or cream) Crispy wafer rolls filled with creamy fillings, a delightful treat.
  • Premium Soft Gingerbread Cookies 200g – now $1.15 each (was $1.99 per 100g) Soft and chewy gingerbread cookies, perfect for snacking or decorating.
  • Festive Selection Butter Shortbread Fingers 300g – now $3.99 each (save $1.33 per 100g on traditional) Buttery, crumbly shortbread fingers, a classic festive biscuit.
  • Festive Selection Non Fruit Mince Pies 6pk/360g – now $3.99 each (save $1.99 per 6pk) Delicious mince pies, a Christmas essential.
  • Queen's Traditional Danish Butter Cookies 400g – now $5.99 each (save $1.32 per 100g on assorted) A tin of assorted butter cookies, perfect for entertaining.

Take advantage of these festive deals before the promotion ends.

Smart Savings with This Week’s Promotions

Planning your grocery shop around weekly flyers is a savvy way to manage your budget. By comparing ALDI's offers and focusing on purchasing those category-relevant essentials while they're discounted, you can maximise your savings. This week's promotions offer a great opportunity to stock up on treats and pantry staples without breaking the bank. Don't let these limited-time offers pass you by!

Plan Your Shopping with Weekly Bargains

We encourage you to browse the full ALDI flyer and compare these category-specific deals to plan your shopping efficiently. Keep an eye on Weekly Bargains for upcoming promotions and the best weekly deals across Australia.

Find the best weekly deals and category-specific promotions across Australia on Weekly Bargains and start saving today.

ADVERTISEMENT

Copyright © 2026 . All rights reserved. It is forbidden to copy or reproduce the texts without prior written agreement. Product photos, images and brochures are for illustrative purposes only. Discounted prices come from official distributors listed on this site. Offers are valid from and until the expiration date or while supplies last. The purpose of this site is informative and cannot be used to claim the products. Prices may vary depending on the location.