logo
  1. IGA
  2. Deals
  3. Valid until 04/10/2026
ADVERTISEMENT

IGA sales

Valid from 2 October 2026 to 4 October 2026

ADVERTISEMENT
3 DAY SPECIALS - Catalogue valid from 2 October to 4 October 2026 - page 2
previousnext
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Weekly Deals at IGA: Top Discounts and Limited-Time Offers

Get ready for some fantastic grocery savings with IGA's latest weekly specials, running from October 2nd to October 4th. This promotion focuses on pantry staples, refreshing beverages, and household essentials, perfect for stocking up your kitchen and home. As a leading supermarket in Australia, IGA is bringing you incredible value with deals you won't want to miss. Grab these offers while they last – they're only available for a limited time!

Pantry & Snack Sensations

Stock up on your favourite treats and kitchen essentials with these unbeatable prices.

  • Reese's Pieces Chocolate 135g or Peanut Butter Cups 42g – now $1.50 (save $1.50) The perfect pick-me-up for any occasion, these popular American sweets are a crowd-pleaser.
  • Lotus Biscoff Spread Crunchy 380g or Smooth 400g – now $4.95 (save $2.55) Deliciously caramelised biscuit spread, perfect for toast, baking, or enjoying by the spoonful.
  • Chiko Original Rolls 4 Pack 650g – now $5.50 (save $2.50) A classic Aussie snack, these frozen rolls are perfect for a quick and tasty meal or party addition.

Take advantage of these deals before the promotion ends.

Refreshing Beverages & Meal Starters

Quench your thirst and simplify meal prep with these value-packed offers.

  • Pepsi 30x375mL Selected Varieties – now $26.00 (save $3.50) Enjoy this refreshing cola in a convenient multi-pack, ideal for gatherings or keeping the fridge stocked. (Value: $2.31 per Litre)
  • Fountain Tomato or Barbecue Sauce Value Pack 2 x 1.5 Litre – now $4.95 (Hot Buy!) Essential condiments for any Aussie kitchen, perfect for BBQs, burgers, and a variety of dishes. (Value: $1.65 per 100mL)

Take advantage of these deals before the promotion ends.

Household & Personal Care Essentials

Keep your home running smoothly and yourself feeling fresh with these everyday savings.

  • Bulla Creamy Classics Ice Cream 2 Litre – now $5.95 (Hot Buy!) A classic Australian ice cream brand, perfect for a delicious dessert or sweet treat. (Value: 30¢ per 100mL)
  • Nivea Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties – now $4.95 (save $5.55) Keep fresh all day with this reliable deodorant, available in popular scents. (Value: $1.98 per 100mL)
  • Fussy Cat Grain Free Dry Cat Food 500g Selected Varieties – now $3.25 (save $3.25) Nourishing and delicious grain-free food for your feline friends, promoting optimal health. (Value: 65¢ per 100g)
  • V.I.P. Chunkers Fresh Dog Food 1kg Selected Varieties (Refer to insert Pet Food Only) – now $4.95 (save $1.85) Complete and balanced nutrition for your canine companions, ensuring they get the goodness they need. (Value: 50¢ per 100g)

Take advantage of these deals before the promotion ends.

Smart Savings with This Week’s Promotions

Maximise your grocery budget by taking advantage of these limited-time offers at IGA. Comparing weekly flyers and stocking up on essential pantry items and household goods when they're on sale is a smart way to shop. Don't miss out on these fantastic deals that offer both value and quality for your family.

Plan Your Shopping with Weekly Bargains

Browse the full IGA flyer on Weekly Bargains to see all the category-specific deals and compare prices. Keep track of upcoming promotions to plan your shopping trips efficiently and ensure you never miss out on great savings.

Find the best weekly deals and category-specific promotions across Australia on Weekly Bargains and start saving today.

ADVERTISEMENT

Copyright © 2026 . All rights reserved. It is forbidden to copy or reproduce the texts without prior written agreement. Product photos, images and brochures are for illustrative purposes only. Discounted prices come from official distributors listed on this site. Offers are valid from and until the expiration date or while supplies last. The purpose of this site is informative and cannot be used to claim the products. Prices may vary depending on the location.