logo
  1. IGA
  2. Deals
  3. Valid until 04/10/2026
ADVERTISEMENT

IGA sales

Valid from 2 October 2026 to 4 October 2026

ADVERTISEMENT
3 DAY SPECIALS - Catalogue valid from 2 October to 4 October 2026 - page 2
previousnext
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Weekly Grocery Specials at IGA: Unmissable Deals This Weekend

Get ready to stock up your pantry and fridge with fantastic savings at IGA's 3-Day Specials, running from Friday, 2nd October to Sunday, 4th October. This flyer is packed with essential household items and delicious treats, offering you the chance to grab great value on your weekly grocery shop. Don't miss out on these limited-time offers that are perfect for budget-conscious shoppers across Australia.

Grocery & Pantry Staples

Discover incredible deals on everyday essentials and pantry must-haves. Whether you're looking for snacks, sauces, or frozen delights, IGA has you covered with significant savings.

  • Reese's Pieces 50g, Peanut Butter Cups 39-42g or Hershey's Kisses 39-42g – now $1.50 ea (save $1.50) Perfect for satisfying your sweet cravings or adding a treat to lunchboxes. Available in selected varieties.
  • Pepsi 30x375mL – now $26 ea (save $3.50) Grab a multipack of your favourite soft drink for gatherings or to keep the fridge stocked. Selected varieties, at $0.31 per Litre.
  • Lotus Biscoff Spread Crunchy 380g or Smooth 400g – now $4.95 ea (save $2.55) A delicious spread perfect for toast, baking, or enjoying straight from the jar.
  • Fountain Tomato or Barbecue Sauce 1.75L – now $4.95 ea (Hot Buy) A pantry essential for barbecues, meals, and sandwiches, this large bottle offers great value.
  • Bulla Creamy Classics Ice Cream 2-Litre – now $5.95 ea (Hot Buy) Cool down with a family-sized tub of delicious Bulla ice cream. Available in selected varieties, at $0.30 per 100mL.
  • Chiko Original Rolls 4 Pack or Corn Jacks 5 Pack – now $5.50 ea (save $2.50) A quick and easy snack option, perfect for a convenient bite.

Take advantage of these grocery deals before the promotion ends.

Household & Pet Essentials

Beyond food, IGA is also offering great prices on items for your home and furry friends.

  • Nivea Anti-Perspirant Deodorant 250mL – now $4.95 ea (save $5.55) Keep fresh with this popular deodorant. Selected varieties, at $1.98 per 100mL.
  • Fussy Cat Grain Free Dry Cat Food 500g – now $3.25 ea (save $3.25) Nourish your feline friend with quality grain-free cat food. Available in selected varieties, at $0.65 per 100g.
  • V.I.P. Chunkers Fresh Dog Food 1kg – now $4.95 ea (save $1.85) A convenient and hearty meal for your canine companion. (Refer to on-pack for specific pet food).

Don't miss out on these fantastic savings across a range of popular products. These deals are available while stocks last, so be sure to head to IGA this weekend to snag your favourites.

Smart Savings with This Week’s Promotions

Making the most of weekly flyers like IGA's means planning your shop to take advantage of the best discounts. By comparing prices and stocking up on category-relevant essentials when they're on special, you can significantly reduce your grocery bill. These limited-time promotions are designed to offer real value, so take the opportunity to grab these bargains before they're gone.

Plan Your Shopping with Weekly Bargains

We encourage you to browse the full IGA flyer and compare these category-specific deals to find the best savings for your household. Keep an eye on Weekly Bargains for upcoming promotions and shop efficiently to make your money go further.

Find the best weekly deals and category-specific promotions across Australia on Weekly Bargains and start saving today.

ADVERTISEMENT

Copyright © 2026 . All rights reserved. It is forbidden to copy or reproduce the texts without prior written agreement. Product photos, images and brochures are for illustrative purposes only. Discounted prices come from official distributors listed on this site. Offers are valid from and until the expiration date or while supplies last. The purpose of this site is informative and cannot be used to claim the products. Prices may vary depending on the location.