logo
  1. IGA
  2. Deals
  3. Valid until 04/10/2026
ADVERTISEMENT

IGA sales

Valid from 2 October 2026 to 4 October 2026

ADVERTISEMENT
IGA 3 Day Specials - Catalogue valid from 2 October to 4 October 2026 - page 2
previousnext
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Weekly Grocery Specials at IGA: Top Deals and Limited-Time Offers

Get ready for some fantastic grocery savings this week with IGA's special 3-day promotion, running from Friday 2nd October to Sunday 4th October. This is your chance to stock up on pantry staples, household essentials, and delicious treats at significantly reduced prices. IGA, your trusted local supermarket, is bringing you a selection of hot deals that you won't want to miss. These grocery specials are available across Australia and are perfect for smart shoppers looking to maximise their budget.

Sweet Treats and Chilled Delights

Indulge in some sweet savings with these tempting offers:

  • Reeses Pieces Chocolate 50g, Peanut Butter Cups 39-42g or Hershey's Cookies & Cream Bar 40g – now $1.40 each (save $1.60). These popular confectionery items are perfect for a quick treat or sharing. Available in selected varieties.
  • Bulla Creamy Classics Sundae Ice Cream Cone 4 Pack – now $6.25 each (save $6.25). Enjoy the classic taste of Bulla ice cream cones, a perfect dessert option. Available in selected varieties.

Don't miss out on these delightful deals before the promotion ends.

Household Essentials and Pet Care

Keep your home sparkling and your pets happy with these great value offers:

  • Nivea Deodorant Anti-perspirant 250mL – now $4.75 each (save $5.75). Stay fresh with this popular antiperspirant. Available in selected varieties.
  • Ajax Multipurpose Wipes 110 Pack* – now $5.50 each (save $5.50). Keep surfaces clean and fresh with these convenient multipurpose wipes. Available in selected varieties, $5 per 100 units.
  • Fussy Cat Grain Free Dry Cat Food 500g – now $3.00 each (save $3.50). Give your feline friend the best with this grain-free cat food. Available in selected varieties, 60c per 100g.
  • V.I.P. Chunkers Fresh Dog Food 1kg – now $4.50 each (save $2.30). A nutritious option for your canine companion. Available in selected varieties (Refrigerated Pet Food), 45c per 100g.
  • Finish Dishwasher Deep Cleaner 250mL – now $6.00 each (HOT BUY). Ensure your dishwasher is working at its best with this effective deep cleaner. Available in selected varieties, $24 per Litre.

Take advantage of these fantastic deals on household and pet supplies before the promotion ends.

Refreshing Beverages

Beat the thirst with these beverage specials:

  • Pepsi 30x375mL – now $26.00 each (save $3.50). Stock up on your favourite cola with this multi-pack. Selected varieties, $2.31 per Litre.

Smart Savings with This Week’s Promotions

Shopping smart means keeping an eye on your weekly grocery flyers and taking advantage of limited-time promotions like these IGA specials. By comparing prices and stocking up on essentials when they're discounted, you can significantly reduce your grocery bill. These deals offer great value, making it the perfect time to grab your favourite pantry items and household necessities. Don't miss out on maximising your savings during this 3-day event.

Plan Your Shopping with Weekly Bargains

We encourage you to browse the full IGA flyer on Weekly Bargains to explore all the category-specific deals and compare prices. Keep track of upcoming promotions to plan your shopping efficiently and make the most of the savings available across Australia.

Find the best weekly grocery deals and category-specific promotions across Australia on Weekly Bargains and start saving today.

ADVERTISEMENT

Copyright © 2026 . All rights reserved. It is forbidden to copy or reproduce the texts without prior written agreement. Product photos, images and brochures are for illustrative purposes only. Discounted prices come from official distributors listed on this site. Offers are valid from and until the expiration date or while supplies last. The purpose of this site is informative and cannot be used to claim the products. Prices may vary depending on the location.