logo
  1. Woolworths
  2. Deals
  3. Valid until 06/10/2026
ADVERTISEMENT

Woolworths sales

Valid from 30 September 2026 to 6 October 2026

1...345...4849
doubleCaretForward
ADVERTISEMENT
FOOTY FAVES - Catalogue valid from 30 September to 6 October 2026 - page 4
previousnext
1...345...4849
doubleCaretForward
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Weekly Grocery Specials at Woolworths: Fresh Deals and Pantry Savers

Get ready for a week of fantastic grocery savings as Woolworths rolls out its latest weekly deals across Australia. From fresh produce to pantry staples and household essentials, this promotion period from 30.09 to 06.10 is packed with opportunities to stock up and save. Woolworths, a leading supermarket and grocery retailer, is bringing you a selection of top-value offers to help stretch your budget further. Don't miss out on these limited-time specials designed to cater to every Australian household.

Fresh Produce & Pantry Staples

Stock your kitchen with quality ingredients at incredible prices. This week, you'll find great deals on everyday essentials and fresh items to elevate your meals.

  • Kellogg's Nutri-Grain Cereal 290g - 320g or Coco Pops 320g – now $3.50 ea (save $3.50) A great start to the day with these popular breakfast cereals, perfect for the whole family.
  • Old El Paso Soft Taco Kit 290-520g – now $4.25 ea (save $4.25) Whip up a fun and easy taco night with this convenient kit, including everything you need.
  • Australian Iceberg Lettuce – now $2.00 ea (FRESH Special) Crisp and refreshing, perfect for salads and sandwiches. Grown in Australia.
  • Sorbet Soft & Strong 3 Ply Toilet Paper Pk 20 – now $8.50 ea (24c per 100 sheets) Stock up on essential household paper goods with this bulk pack.
  • Coca-Cola, Sprite, Fanta Soft Drink Varieties 1.25 Litre – now $2.25 ea (save $1.80 per 4) Grab a refreshing beverage for any occasion. Multi-buy savings available.

End each category with: Take advantage of these deals before the promotion ends.

Meat & Seafood Deals

Upgrade your meals with delicious and high-quality meats. Woolworths is offering significant savings on popular cuts.

  • Australian Beef Porterhouse Steak & Butter 400g – now $16.00 (save $2.00) From the Meat Dept. Tender and flavourful, perfect for a weekend barbecue.
  • Australian Fresh Approved Chicken Wings x 12 – now $8.00 kg (SAVE $1 kg) From the Meat Dept. Versatile and perfect for grilling, baking, or frying.
  • Nando's Peri-Peri Sauce 250g – now $4.85 ea (SAVE $2.10) Flavour your chicken dishes with this popular sauce. (Save $2.10 if you buy 1.94 per 100g)
  • Australian Beef Scotch Fillet Steak Bulk Pack – now $38.00 kg (Bulk Pack) From the Meat Dept. A premium cut for a special meal. While stocks last.

Footy Final Faves & Beverage Specials

Celebrate the footy season or simply quench your thirst with these beverage deals.

  • Woolworths Spring Water 24 x 600ml – now $9.40 ea (65c per litre) Stay hydrated with this value pack of bottled water.
  • Brown Onions 2 kg Pack – now $4.50 pk (save 50c) Essential for cooking, these Australian-grown onions are a pantry must-have.
  • Australian Fresh Approved Asian Style Salad Kit 350g Pack – now $5.00 pk (save 50c) A quick and healthy side dish option.
  • Schweppes Lemonade, Granita or Water 4x250ml or 1.1 Litre – now $1.50 per litre (save $1.65) Refreshing drinks in convenient sizes.

End each category with: Take advantage of these deals before the promotion ends.

Smart Savings with This Week’s Promotions

Making the most of weekly grocery flyers is a smart way to manage your household budget. By comparing the specials at Woolworths, you can identify category-specific deals on essentials like fresh produce, pantry fillers, and household items. Planning your shop around these limited-time promotions ensures you're getting the best value and stocking up on quality products when they're at their lowest price.

Plan Your Shopping with Weekly Bargains

Don't let these fantastic savings slip away! Browse the full Woolworths flyer on Weekly Bargains to compare all the category-specific deals. Keep track of upcoming promotions to shop even more efficiently and ensure you're always getting the best value for your grocery needs across Australia.

Find the best weekly deals and category-specific promotions across Australia on Weekly Bargains and start saving today.

ADVERTISEMENT

Copyright © 2026 . All rights reserved. It is forbidden to copy or reproduce the texts without prior written agreement. Product photos, images and brochures are for illustrative purposes only. Discounted prices come from official distributors listed on this site. Offers are valid from and until the expiration date or while supplies last. The purpose of this site is informative and cannot be used to claim the products. Prices may vary depending on the location.